V utorok, 3. mája 2011 o 19.00 hod. pozývame všetkých milovníkov vážnej hudby do veľkej zasadačky Domu kultúry (vchod „A“ od Kauflandu) na druhý koncert v rámci 31. ročníka Hudobnej jari, na ktorom sa predstavia špičkoví umelci v medzinárodnom zložení: virtuózna cimbalistka Viktória Herencsár (MR), violončelistka Zuzana Bouřová (ČR) a popredný reprezentant slovenského koncertného umenia Jozef Podhoranský / violončelo.
Koncert organizuje Mestské kultúrne stredisko a Kruh priateľov vážnej hudby s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR. Vstupné: 1,50 € / 0,80 pre členov KPH.
Program:
Felice Giardini: Trio C dur
Johann Sebastian Bach: 3 invencie v úprave pre violu a violončelo
Henri Vieuxtemps: Capriccio pre sólovú violu
Carlo Alfredo Piatti: Caprccio č. 7 pre sólové violončelo, op. 25/7
Márk Rózsavölgyi: Üdvözlő Liszt Ferenchez (Pozdrav Franzovi Lisztovi) úprava pre cimbal: Viktória Herencsár
Max Bruch: Rumunská pieseň, z cyklu 8 skladieb, op. 83 (v úprave pre violu, violončelo a cimbal)
Vojtech Didi: Canzonetta per salterio
Máté Hollós: Zene bármilyen fajta cimbalomra (Hudba pre ľubovoľný druh cimbalu)
Viktória Herencsár: Variácie Bélu Bartóka na slovenskú ľudovú pieseň v úprave pre cimbal
Viktória Herencsár: Maďarská fantázia pre cimbal
Angelo Conti: Sonáta G dur pre cimbal, violu a basso continuo

Viktória Herencsár je medzinárodne renomovanou virtuózkou na cimbale. Rodáčka z Budapešti začala hrať na cimbale vo veku tri a pol roka a od detských rokoch získavala ocenenia na mládežníckych interpretačných súťažiach. Už vtedy hrou natoľko očarila skladateľa Zoltána Kodálya (1882-1967). V roku 1974 s vyznamenaním absolvovala štúdium na Hudobnej akadémii Franza Liszta v Budapešti. Od roku 1973 je sólistkou Maďarského rozhlasu a od roku 1975 členkou orchestra Maďarskej štátnej opery. Vystupuje na medzinárodných koncertných pódiách i na folklórnych festivaloch, spolupracuje s orchestrálnymi telesami nielen doma, ale aj v Portugalsku, Nemecku, Španielsku, Taliansku či Švédsku. Nahrávala pre viaceré európske televízne spoločnosti, rozhlasové stanice, ako aj pre maďarské vydavateľstvo Hungaroton . Pedagogickej práci sa venuje od roku 1993, od roku 1997 vyučuje ako docentka cimbalovej hry aj na Akadémii umení v Banskej Bystrici a od roku 2005 ako hosťujúca profesorka na Hudobnej akadémii v Pekingu. Popri interpretačnej a pedagogickej činnosti často zasadá v hodnotiacich porotách medzinárodných súťaží a festivalov, vedie interpretačné kurzy. Pôsobí ako prezidentka Svetovej asociácie cimbalistov, ktorú iniciovala a založila roku 1991.
Zuzana Bouřová je absolventkou Konzervatória a Janáčkovej akadémie múzických umení v Brne. Už počas štúdia sa zúčastnila viacerých súťažných podujatí ako sólistka i ako členka komorných zoskupení. Laureátsky titul v odbore violovej hry si odniesla v roku 1987 z medzinárodnej interpretačnej súťaže v Hradci nad Moravicí (ČR). V tom istom roku sa stala členkou Slovenského komorného orchestra pod vedením Bohdana Warchala. S telesom absolvovala početné koncertné turné po európskych krajinách, ako aj v USA, Japonsku a v Kórei a podieľala sa na mnohých zvukových i audiovizuálnych nahrávkach pre rozhlasové, televízne a vydavateľské spoločnosti. Pedagogicky pôsobí na Akadémii umení v Banskej Bystrici.
Jozef Podhoranský patrí k špičkovým reprezentantom slovenského koncertného umenia. Violončelovú hru študoval na Konzervatóriu v Bratislave, na Konzervatóriu P. I. Čajkovského v Moskve a na majstrovskom kurze v Paríži. Je nositeľom najvyššieho ocenenia na Beethovenovej súťaži v Hradci nad Moravicí (1969, 1972), absolútnym víťazom Interpretačnej súťaže SR v Banskej Bystrici (1978), nositeľom Zlatého erbu vydavateľstva OPUS za rok 1986, Ceny Frica Kafendu za rok 1987 a ceny maďarskej autorskej organizácie ARTISIUS za rok 2010. Vystúpil na koncertných pódiách v Maďarsku, Nemecku, v krajinách bývalého ZSSR a bývalej Juhoslávie, v Poľsku, Bulharsku, Španielsku, Švédsku, Luxembursku, Taliansku, Turecku a Japonsku, spoluúčinkoval so všetkými slovenskými a mnohými zahraničnými orchestrálnymi telesami pod taktovkou renomovaných dirigentov (Ondrej Lenárd, Bohdan Warchal, Oliver Dohnányi, Róbert Stankovský, Richard Edlinger, Andrew Parrot, Vladimir Verbickij, Miklós Erdélyi, Martin Studer). V rokoch 1982-1987 bol členom Slovenského kvarteta a v rokoch 1987–1992 sólistom Slovenskej filharmónie. Popri koncertnej činnosti sa venuje aj pedagogickej práci. Od roku 1978 pôsobí na VŠMU v Bratislave, zároveň od roku 2002 je profesorom violončelovej hry aj na JAMU v Brne a na Akadémii umení v Banskej Bystrici. Viedol medzinárodné majstrovské kurzy v Piešťanoch, ďalej v Pécsi, Csongráde a Báji (Maďarsko), v Oberschűtzene (Rakúsko) a v rámci Hudobného fóra v rakúskom Klagenfurte (1992). Je pravidelným členom medzinárodných porôt interpretačných súťaží.
Ďalší koncert Fórum mladých talentov (Eva Tunová / klavír, Lucia Ševečková / klavír a Dávid Hnat / gitara) bude v utorok, 31. mája 2011.
Komentáre