Pozývame Vás vo štvrtok 15. júla 2010 o 15:00 hod. do Galérie Ganevia v rimavskosobotskom Dome kultúry na slávnostné otvorenie výstavy patchworku s názvom Šikovné ruky Marušky Romšákovej, ktorá je v technike absolútnym samoukom. Výstava pozostáva z približne 30 diel, krásnych bytových doplnkov – hlavničky, prikrývky, obrusy, tašky a pod. Potrvá do konca augusta, sprístupnená je zdarma v po – pia od 8:00 do 16:00 hod.
Mária Romšáková (nar. 1965 v Tepliciach) v súčasnosti býva v Rimavskom Brezove. Od detstva vyrábala rôzne hračky, bábiky a od 15 rokov si šije oblečenie sama podľa svojich predstáv. Patchwork ju zaujal v televíznom vysielaní o kurzoch pre ženy. Na základe tohto podnetu si naštudovala techniku tvorby a neustále ju dopĺňa novými vedomosťami z kníh a časopisov. Venuje sa tomu každú svoju voľnú chvíľku už najmenej 10 rokov. Výstava pozostáva z približne 30 diel, krásnych bytových doplnkov – hlavničky, prikrývky, obrusy, tašky a pod. a tiež rozpracovaného výrobku, na ktorom je možné vidieť postupnosť krokov pri tvorbe patchworku. Autorka sa zúčastnila ako hosť spoločnej výstavy patchworkového klubu Daniela v Piešťanoch. „Táto technika si vyžaduje veľa času a trpezlivosti, využívam obe techniky aj ručnú aj strojovú“ povedala Romšáková. Sú to umelecké diela, každé z nich je originálne, mnohé v sebe ukrývajú príbehy. Niektoré prikrývky majú 600 až 700 dielov. „Teraz pracujem na prikrývke „Podzemnej železnice“ a prikrývke na manželskú posteľ, ktorá bude z viac ako 2700 kúskov látky“ uzavrela autorka.

Patchwork je druh ručných prác, ktorý spočíva v zošívaní menších ústrižkov látok rôznych vzorov, farieb a tvarov zostavovaných do vopred zvoleného vzoru. Spojením patchworku s ďalšími vrstvami materiálu, spravidla s vatelínom a podšívkou, a ich spoločným ozdobným preštepovaním vzniká quilt.

História tejto techniky siaha až do staroveku/starého Egypta. Patchwork, ako ho poznáme dnes, má tradíciu starú asi 300 rokov; pochádza z Anglicka, ale najviac sa rozšíril v severnej Amerike zásluhou žien prisťahovalcov a osadníkov. Patchwork poskytoval spôsob, ako maximálne zhodnotiť zvyšky látok a látky z obnosených odevov a vytvoriť z nich užitočné teplé prikrývky. Počas 19. storočia sa z tvorby patchworku a quiltu stala obľúbená spoločenská aktivita a príjemný dôvod k spoločnému stretávaniu sa a udržiavaniu bližších kontaktov so susedmi. V prvej polovici 20. storočia záujem o quilt opadol a zdalo sa, že techniky patchworku a quiltu patria už minulosti. V poslednej dobe ale záujem o túto textilnú techniku prudko vzrastá, obrovskú popularitu získava patchwork a quilt najmä v USA a Japonsku.
Komentáre