Pozývame Vás do Galérii Ganevia v DK na výstavu prác remeselníckej dielne MOTOLLA z Fiľakova a Ilony Szegi z Moče. Výstava s názvom Štyri ročné obdobia potrvá do 31. 5. Počas jej trvania, sa v sobotu 26. 4. bude konať remeselnícka tvorivá dielňa pre deti. Organizuje ju OZ Oxymoron s finančnou podporou Úradu vlády SR – Kultúra národnostných menšín.
Remeselnícky spolok Motolla bol založený v roku 2001, od 2002 je súčasťou OZ Pro Futuro a od 2003 Spolku palóckych ľudových remeselníkov. Jeho činnosť spočíva v samotnej remeselníckej tvorbe, realizácie výstav z vlastných prác, ukážkovej tvorby na rôznych podujatiach, realizácii detských remeselníckych dielní a kurzov pre dospelých.

Vystavené diela:
JAR – kraslice a vzory kraslíc z poipeľskej oblasti;
LETO – slamené ozdoby, plstené kapsičky, kroje a šperky z korálok a z drôtu;
JESEŇ – košíky, drevené a textilné bábky, postavičky zo šúpolia a slamy, batikované bábky v palóckom kroji, batikované tašky so staromaďarskými motívmi, zvuk vydávajúce nástroje a detské hračky;
ZIMA – medovníčky, perníky, ozdoby na vianočný stromček z prírodných materiálov, čipky, plstené a tkané tašky, sviečky zo včelieho vosku, vianočný triptychon a pod.

Vystavujúci (členovia Motolly):
Anderko Andrea – učiteľka na ZŠ Józsefa Kármána v Lučenci; perníky a bábky z textílie alebo zo šúpolia
Benko Horkay Tünde – učiteľka na ZŠ Lajosa Mocsáryho vo Fiľakove; výroba kraslíc, šperkov z korálok a kroje
Benko Pál – pedagóg na Fiľakovskom gymnáziu; úžitkové predmety z rohože, bábky z prírodných materiálov pre Divadlo rozprávok z Rožňavy, výroba čipky
Kapsa Júlia – zubná laborantka; šperky z korálok
Németh Bozó Andrea – kultúrna antropologička a kunsthistorička; kraslice a bábky z textílie
Gyetvai Zsuzsa – učiteľka MŠ na Ulici Daxnera vo Fiľakove; práca s hlinou, kraslice drótovaním, perníky
György Henrietta – učiteľka ZŠ v Radzovciach; šperky z korálok, kraslice a batika
Molnár Mónika – učiteľka na ZŠ v Šávoli; slamené vence, ozdobné slamené predmety a kraslice
Popovics Judit – výroba domáceho mydla z prírodných materiálov
Ilona Szegi je už 20 rokov umeleckou vedúcou folklórneho združenia Vadvirág v Moči. Z jej iniciatívy vzniklo v obci dedinské múzeum. Prvý svoj obraz z gombíkov vytvorila pred piatimi rokmi. Odvtedy má už 102 „gombíkových“ obrazov, na ktoré nalepila cca. 23 tisíc gombíkov. Zbiera ich od priateľov, známych ale i prostredníctvom verejných zbierok, ktoré boli zorganizované vo 8 dedinách a 2 mestách. Materiálu momentálne nemá nedostatok, za niekoľko rokov si vyzbierala približne 123 650 kusov gombíkov. V zbierke sa nachádzajú aj ojedinelé kusy – gombík z roku 1848 alebo z roku 1912.

Komentáre