Výstava Jána Pivovarčiho “Alchýmia umenia”

frantisekperex.jpgOd utorka 9. decembra bude v Galérii Ganevia v Dome kultúry sprístupnená autorská výstava Jána Pivovarčiho Alchýmia umenia. Autor sa okrem reštaurovania umeleckých diel, čo je jeho profesijným zameraním, venuje voľnej tvorbe. Zaujímavosťou je, že výstavy bude ukončená slávnostnou finisážou, ktorá sa uskutoční posledný deň výstavy, v piatok 9. januára 2009. Výstavné priestory sú otvorené počas pracovných dní od 8:00 hod. do 16:00 hod.

Ján Pivovarči žije a tvorí v Tisovci a v Rimavskej Sobote. Pre Gemersko-malohontské múzeum zreštauroval niekoľko historických obrazov. Medzi inými aj vzácnu olejomaľbu Návšteva Krista u Márie a Marty. Zreštaurované dielo bolo prezentované v rámci výstavy Tajomstvá obrazu v Gemersko-malohontskom múzeu. Z výtvarných žánrov sa venuje najmä krajinomaľbe a voľným citáciám a parafrázam zreštaurovaných diel. Vo svojej tvorbe využíva procesy starých technologických postupov v spojení s využitím počítačových grafických programov, čím docieľuje mimoriadne esteticky pôsobivý výsledok. Mestské kultúrne stredisko chce výstavou pri príležitosti autorových 50-tych narodenín sprístupniť verejnosti jeho originálny výtvarný prejav. Výstava pozostáva z viacerých tematických prezentácií – Metamorfózy obrazu, Francisca, František I., Jozef II. a trojrozmerných objektov. „Samotným telom a dušou prezentácie Edisson je mosadzno – medený korpus (jadro) vykurovacieho kotla. Objekt som tak upravil, že môže reprezentovať samostatne poňatú priestorovú plastiku v inštalácii so svetlami, ale aj bez nich, ako čistú „figúru“. A tiež môže byť vyťažený pre grafické výtvarné spracovanie, ktoré predstavujem v rámci tejto výstavy“ povedal autor výstavy, povolaním reštaurátor Ján Pivovarči.

edison.jpg