PRESSBURG SAXOPHONE QUARTET

perexVšetkých milovníkov krásnej hudby pozývame v utorok, 19. 9. 2023 o 19.00 hod. na prvý koncert 43. ročníka Hudobnej jesene. Predstaví sa Vám PRESSBURG SAXOPHONE QUARTET, ktorý sa venuje interpretácii rôznych hudobných žánrov od klasickej hudby, cez ragtime až po hot-jazz 20. rokov minulého storočia. Jeho členmi sú: S. Macejová, A. Simančuk, J. Gašpárek a zakladateľ telesa L. Fančovič. Vstupné: 5€ / pre členov KPH 3€. Predaj vstupeniek na mieste. Projekt z verejných zdrojov podporili FPU a FPKNM.

PROGRAM

1. Wolfgang Amadeus Mozart (1756 – 1791): Predohra k opere Čarovná flauta (úprava L. Fančovič)
  2. Johann Sebastian Bach (1685 – 1750): Fúga dis mol z Dobre temperovaného klavíra, II. BWV 877 (úprava L. Fančovič)
  3. Ján Cikker: 7 fúg (úprava L. Fančovič)
  4. Faustin Jeanjean (1900 – 1979) – Maurice Jeanjean (1897 – 1968): Saxofónové kvarteto, I. Gaieté Villageoise, II. Doux Paysage, III. Papillons, IV. Concert sur la Place
  5. Marián Lejava (1976 – ): >saxArt<, etuda č. 1 pre saxofónové kvarteto
  6. Peter Zagar (1962 – ): Pieseň čeľadnice Hanne pre saxofónové kvarteto
  7. Ilja Zeljenka (1932 – 2007): Musica Slovaca (úprava L. Fančovič)

Hudobná jeseň malý

ČLENOVIA HUDOBNÉHO TELESA:

Silvia Macejová  – je v súčasnej dobe študentkou Konzervatória v Bratislave u prof. Alexandra Stepanova a zároveň študuje na Universität für Musik und Darstellende Kunst Wien (Rakúsko), u prof. Barbary Strack-Hanisch;

Andrej Simančuk – bieloruský alt saxofonista, ktorý sa venuje klasickej, jazzovej a populárnej hudbe;

Ján Gašpárek – tenor saxofonista, vyštudovaný klarinetista, účastník viacerých majstrovských kurzov, ktorý spoločne s Ladislavom Fančovičom tvoria stabilný pilier Pressburg Saxophone Quartet;

Ladislav Fančovič –  je na Slovensku doslova hudobným fenoménom. Nielen že je klavírnym virtuózom a kapelníkom Fats Jazz Bandu, ale je lídrom aj Pressburg Saxophone Quartet.

PRESSBURG SAXOPHONE QUARTET

založil v roku 2014 klavirista, saxofonista a aranžér Ladislav Fančovič. Venuje sa interpretácii rôznych hudobných žánrov od klasickej hudby, cez ragtime až po hot-jazz 20. rokov minulého storočia. Pressburg Saxophone Quartet (r. 2020 sa premenovali zo Saxophone Syncopators) účinkujú prevažne na Slovensku a v okolitých krajinách a na svojom konte majú aj úspešné turné v Indii (2015) a v Číne (2017). Zoskupenie používa kombináciu originálnych historických nástrojov a náustkov značky Beuscher z počiatku 30. minulého storočia (tenor a barytón), ktoré boli skonštruované podľa pôvodného patentu vynálezcu saxofónu, Adolpha Saxa, s modernými nástrojmi zn. Yamaha (soprán) a Selmer (alt). Touto kombináciou dosahujú veľmi špecifický zvuk.

V ich repertoári klasickej hudby nájdete predovšetkým skladby, ktoré boli pre toto špecifické nástrojové obsadenie skomponované v origináli (Alexander Glazunov, Jean-Baptiste Singeleé, Eugène Bozza, Jean Françaix, Pierre Max Dubois, Claude Pascal, Carlos Micháns, Ida Gotkowsky, Jindřich Feld, Jevgenij Iršai, Marián Lejava), ale v repertoári majú aj úpravy skladieb velikánov obdobia baroka či klasicizmu (J. S. Bach, W. A. Mozart) a úpravy skladieb slovenských a českých autorov (Ilja Zeljenka – Musica Slovaca a Eugen Suchoň – Serenáda op.5 a klavírne skladby Piros Rózsa, Ballerina, Antonín Dvořák – Sláčikové kvarteto F-dur, op.96). V r. 2017 naštudovali pre projekt „Hudba v sade“ dva koncerty napísané pre tubu a saxofónové kvarteto od skladateľov Rolanda Szentpali a Erina Patona.

Okrem klasickej hudby sa kvarteto špecializuje na autentickú interpretáciu hudobného žánru ragtime v aranžmánoch pre štyri saxofóny. Aranžmány týchto skladieb pochádzajú z rokov 1910 až 1920, kedy saxofón ako hudobný nástroj zažíval svoj najväčší vývoj a stal sa veľkou inšpiráciou rovnako pre interpretov ako aj pre hudobných skladateľov.

V r. 2015 vytvorili unikátny audio-vizuálny projekt Putovanie za Chaplinom, v ktorom naživo sprevádzajú dve nemé grotesky Charlieho Chaplina prostredníctvom ragtimov zaranžovaných tak, aby dokonale ladili s komediálnymi scénkami filmov. S týmto projektom uskutočňuje kvarteto aj veľmi úspešné výchovné koncerty pre základné a stredné školy, kde študentov pútavou formou obohacujú o informácie z obdobia vzniku jazzu a filmu.

Nahrali dva albumy – Good Morning Ragtime (Swingmánia 2015) s veselou a hravou ragtimovou hudbou a dvomi, pôvodne klavírnymi skladbami E. Suchoňa a album Nuclear Sax (Pavlík Records 2019) – autorské CD Jevgenija Iršaia s jeho hudbou pre saxofón v rôznych obsadeniach. Účinkujú aj na albume Básne Múzické (Hevhetia 2022) Františka Báleša so zhudobnenou slovenskou poéziou.

Ďalší koncert Hudobnej jesene, klavírny recitál Mateja Arendárika, je naplánovaný na utorok, 3.10.2023 v divadelnej sále DK.