Výstava Projekty stvoriteľa v MG

projekty stvoritela MGRS.perexMestská galéria v Rimavskej Sobote Vás pozýva v piatok 17. 2. o 16,00 hod. na vernisáž netradičnej výstavy Projekty Stvoriteľa. Výstava je autorským dielom matematičky Dany Velichovej a umelkyne Lýdie Jergušovej – Vydarenej ako spojenia vedy a umenia. Výstava potrvá do 31. marca 2012.

Názov výstavy, ktorej súčasťou sú: text prednášky Daniely Velichovej a grafiky, kresby a maľby Lýdie Jergušovej – Vydarenej odkazuje na hľadanie a uvažovanie o stvorení sveta. Výstava Projekty Stvoriteľa je zameraná na témy vzniku a tvorby jednotlivostí sveta, pokúša sa dokumentovať tieto úvahy cez výtvarné prostriedky – zobrazovanie videného a s pomocou matematiky – analýzou skutočnosti. Matematička si stanoví hypotézu, ktorú sa snaží  dokázať vzorcami, grafmi a pod., výtvarníčka videnú skutočnosť zobrazí na dvojdimenzionálnej ploche. Kým k dôkazom o rozličnosti v matematike „stačí“ jedna rovnica a dosadzovaním rôznych hodnôt sa dosiahne množstvo alternatív, vo výtvarnom umení je potrebné realizovať niekoľko kusov diel, aby bola divákovi ozrejmená úvaha o rozdielnosti. Konceptom výstavy je prepojenie pohľadu vedy a umenia na ten istý tvorivý problém, jeho riešenie a jeho výsledok. (L. Jergušová-Vydarená)

Projekty stvoriteľa dielo

Lýdia Jergušová – Vydarená, Banská Bystrica
1957 – 1963 Slovenská technická univerzita, Fakulta architektúry v Bratislave
1964 – 1968 Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave
1966 – habilitovala na docentku.
Venuje sa kresbe, monumentálnej maľbe a grafike

Doc. RNDr. Daniela Velichová, CSc.
1974 – Univerzita Komenského, Prírodovedecká fakulta, Bratislava,  Učiteľstvo všeobecnovzdelávacích predmetov, matematika – deskriptívna geometria
1981 – Univerzita Komenského, Matematicko-fyzikálna fakulta, Bratislava, RNDr., odbor Teória vyučovania matematiky
1992 – Univerzita Komenského, Matematicko-fyzikálna fakulta, Bratislava, CSc., odbor Geometria – topológia a počítačová grafika
1999 -Slovenská technická univerzita v Bratislave, Fakulta elektrotechniky a informatiky Doc., odbor Aplikovaná matematika